| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

lehmatatik

Page history last edited by PBworks 17 years, 5 months ago

seente abcS


 


See on lehmatatik.

lehmatatik (Suillus bovinus)

 

Puravikulised

 

 

Puravikulisi on ikka peetud headeks söögiseenteks. Pole mingeid kahtlusi ei hariliku kivipuraviku, haavapuraviku, suurema osa tatikute (näiteks liivtatik ja lambatatik) ning sametpuravike söödavuses. Kuid siiski tuleb välja, et leidub ka kahtlasi puravikulisi ja rohkem, kui varem arvati.

 

Seni on põhiliselt hoiatatud saatana-kivipuraviku eest, mis tugevaid mao- ja soolenähtudega mürgistusi võib põhjustada. Lisaks lasub sellel seenel kahtlus, et ta sisaldab hallutsinogeenset mürkainet – psilotsübiini. Kuid ka tamme-kivipuravikku, mida vahepeal heaks söögiseeneks peeti, tuleb lugeda mürgiste hulka kuuluvaks. Seen võib põhjustada mao- ja soolenähtudega mürgistusi ning pealegi sisaldab ta kopriini, mis alkoholiga koos annab mürgistuse.

 

Mao- ja soolenähtudega mürgistusi on põhjustanud ka sellised seened nagu mõhk-kivipuravik, punajalg-kivipuravik, pipartatik ja sapipuravik. Tinglikult söödavaks (mõnele inimesele võib halvasti mõjuda, ka kupatatult) loetakse võitatikut.

 

Mao- ja soolenähtusid põhjustavad mürkained lõhustuvad kupatamisel kõigis kivipuravikes. Seetõttu võib nii tamme-, mõhk- kui punajalg-kivipuravikku pärast kupatamist tarvitada.

 

Saatana- ja tamme-kivipuravikus leiduvaist psilotsübiinist ja kopriinist nii lahti ei saa. Saatana-kivipuravik jääb ohtlikult mürgiseks ka pärast kupatamist. Kupatatud tamme-kivipuravikke ei tohi süüa aga alkoholi kõrvale, ega ka enne või pärast napsitamist (joobe ajal).

 

Pipartatikut ja sapipuravikku ei paranda ka kupatamine.

 

Värvimiseks sobivad kasutada nii sametpuravikud, vanade kivipuravike torukeste kiht kui ka pipartatik, lehmatatik ja liivtatik.


Suillus bovinus. Moderately common in the Netherlands (declining). Mycorrhiza, associated with 2-needled pines on poor, sandy soil; threatened due to fertilization and degeneration of biotope.

Char.: cap sticky, yellow-brown, sometimes with reddish tones; pores wide, angular, brownish yellow; stem ± coloured like cap, with reddish mycelium at the base; smell fruity, taste pleasant and sweetish; edible.

Photo: isle of Terschelling, among Black Pines (A. Biemans). Diameter: 3-10 cm.


Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.