| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

pipartatik

Page history last edited by PBworks 17 years, 4 months ago

seente abcC



pipartatik (Chalciporus piperatus)рус. перцовка

Pipartatik

 

 

 

On väike ja piparkibe seen, mis süüa ei sünni, kuid värvimiseks on ta puravikuliste seas parim. Puuduseks vaid see, et tavaliselt teda korraga palju ei leia. Kasvab männi-okas- ja -segametsades. Saab erksaid kollaseid ja oranže toone.

 

 


Puravikulised

 

 

Puravikulisi on ikka peetud headeks söögiseenteks. Pole mingeid kahtlusi ei hariliku kivipuraviku, haavapuraviku, suurema osa tatikute (näiteks liivtatik ja lambatatik) ning sametpuravike söödavuses. Kuid siiski tuleb välja, et leidub ka kahtlasi puravikulisi ja rohkem, kui varem arvati.

 

Seni on põhiliselt hoiatatud saatana-kivipuraviku eest, mis tugevaid mao- ja soolenähtudega mürgistusi võib põhjustada. Lisaks lasub sellel seenel kahtlus, et ta sisaldab hallutsinogeenset mürkainet – psilotsübiini. Kuid ka tamme-kivipuravikku, mida vahepeal heaks söögiseeneks peeti, tuleb lugeda mürgiste hulka kuuluvaks. Seen võib põhjustada mao- ja soolenähtudega mürgistusi ning pealegi sisaldab ta kopriini, mis alkoholiga koos annab mürgistuse.

 

Mao- ja soolenähtudega mürgistusi on põhjustanud ka sellised seened nagu mõhk-kivipuravik, punajalg-kivipuravik, pipartatik ja sapipuravik. Tinglikult söödavaks (mõnele inimesele võib halvasti mõjuda, ka kupatatult) loetakse võitatikut.

 

Mao- ja soolenähtusid põhjustavad mürkained lõhustuvad kupatamisel kõigis kivipuravikes. Seetõttu võib nii tamme-, mõhk- kui punajalg-kivipuravikku pärast kupatamist tarvitada.

 

Saatana- ja tamme-kivipuravikus leiduvaist psilotsübiinist ja kopriinist nii lahti ei saa. Saatana-kivipuravik jääb ohtlikult mürgiseks ka pärast kupatamist. Kupatatud tamme-kivipuravikke ei tohi süüa aga alkoholi kõrvale, ega ka enne või pärast napsitamist (joobe ajal).

 

Pipartatikut ja sapipuravikku ei paranda ka kupatamine.

 

Värvimiseks sobivad kasutada nii sametpuravikud, vanade kivipuravike torukeste kiht kui ka liiv-, lehma- ja pipartatik.


Chalciporus piperatus

 

 

(Photo: © Fred Stevens)

 

Chalciporus piperatus (Fries) Bataille

Bolets, p. 19. 1908.

 

Common Name: Peppery Bolete

 

Synonym: Boletus piperatus Fries

 

Pileus

Cap 2-7 cm broad, convex, becoming broadly convex, nearly plane in age; margin at first slightly incurved, then decurved, occasionally wavy at maturity; surface sticky when moist, soon dry, smooth to matted tomentose or faintly fibrillose, especially at the margin; color: rusty-brown to vinaceous-brown over a yellowish-brown background, fading in age to ochraceous-brown; flesh moderately thick, yellowish-buff, darkening to cinnamon-brown when injured; odor harsh, similar to Suillus pungens; taste peppery.

 

Hymenophore

Pores very fine when young, 1-2/mm at maturity, angular, rusty to vinaceous-brown, cinnamon-brown in age, darkening slightly when bruised; tubes 3-7 mm long, dull yellow-brown to cinnamon-brown, adnate to depressed in attachment, usually running a short distance down the stipe.

 

Stipe

Stipe 2-4 cm long, 0.5-2 cm thick, solid, slender, straight, equal or tapering slightly at the base; surface colored like the cap, i.e. tinged vinaceous to cinnamon brown over a yellowish ground color, the base entirely yellow with adhering yellow mycelium; flesh buff-brown except yellow at the base, darkening slightly when injured; veil absent.

 

Spores

Spores 6.5-10 x 3-4 µm, smooth, subfusoid (spindle-shaped); spore print brown.

 

Habitat

Solitary to scattered under pines; fruiting in late summer from fog drip or in watered areas, also after the fall rains.

 

Edibility

Caution advised; untried locally. The peppery taste is said to disappear when cooked.

 

Comments

Chalciporus piperatus is one our smallest and least common boletes. In our area it's associated with pines, especially Monterey pine (Pinus radiata), often fruiting at the same time as Boletus edulis, but like the latter seldom in large numbers. It is characterized by a rusty-brown to vinaceous-brown cap which fades to dull yellow-brown and a leggy stipe colored like the cap except for a yellow base and adhering yellow mycelium. As the species name implies, it has a distinctly peppery taste.**

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.