| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

harilik kukeseen

Page history last edited by PBworks 16 years, 3 months ago

seente abcC


 


Nii näeb välja harilik kukeseen. Vaata ka siit(Cantharellus cibarius)

Ingliskeelne info

Taksonoomia

Riik: Seened Fungi

Hõimkond: Kandseened Basidiomycota

Klass: Hymenomycetes

Alamklass: Holobasidiomycetediae

Selts: Cantharellales

Sugukond: Cantharellaceae

Perekond: Cantharellus

Liik cibarius


HARILIK KUKESEEN Cantharellus cibarius

 

 

 

Tunnused. Kübar 3-10 cm, rebukollane, mõnikord kahvatukollane, algul kergelt kumer, hiljem lehtrikujuline, paksult lihakas, alusküljelt kaetud eoslehekesetaoliste tugevate voltidega; jalg kollane aluselt ahenev; seeneliha kahvatukollane, iseloomuliku tugeva puuviljalõhnaga, toorelt kibeda maitsega

 

Kasvukoht: igasugustes metsades, arvukamalt männi-segametsades

 

Esinemisaeg: juunist novembrini

 

Tavaline kõikjal Eestis, kohati massiline.

 

 

 

 

Harilik kukeseen on üks neid söögiseeni, mida iga seeneline eksimatult ära tunneb. Metsas leida ei ole aga teda igakord sugugi lihtne, sest tihti, eriti kuivemate ilmadega, jäävad kukeseened sambla alla peitu, nii et vaid väike osa kübaraserva välja paistab. Kui aga üks kukeseen leitud, tasub tema ümbert hoolikalt otsida, sest tavaliselt kasvavad kukeseened pesakonniti. Vaid püsivalt vihmaste sügisilmadega kerkivad kukeseente kollased lehtrid sambla kohale ja torkavad juba kaugelt silma. Harilik kukeseen on alati kuulunud nende seente hulka, keda metsa maha ei jäeta, kuid viimastel aastatel on ta muutunud meil kõige populaarsemaks korjamisseeneks. Seenesõpru võlub tema iseloomulik vürtsikas maitse ja teda on hea korjata ka seepärast, et ta peaaegu kunagi ei ussita. Kukeseene populaarsus turuseenena ahvatleb teda kunstlikult kasvatama, aga katsed selles suunas pole vilja kandnud ja jäävadki lootusetuks, sest kukeseen kasvab ainult sümbioosis puudega, moodustades nende juurtega mükoriisa.

 

 

Kukeseen

 

 

ladina k: [Cantaharelleus cibarius.]

 

Meie seenemetsade kaunitar kukeseen ei hiilga mitte ainult kauni välimusega, vaid on oskuslikul valmistamisel ka vähemalt sama maitsev kui ðampinjon, kirka värvi poolest aga annab viimasele isegi silmad ette.

 

Valel käsitlemisel võivad kukeseened aga muutuda ootamatult vintsketeks ja kaotada oma hea maitse. Teisalt ei sisalda nn õige käsitlemine midagi keerulist või enneolematut. Seente puhastamisel tuleb vältida vett ning seened kuivalt puhtaks harjata, raputada või pühkida; äärmisel juhul võib hõreda kurna peale asetatud seened veega korraks üle kallata, misjärel tuleks kollased iludused kohe köögipaberiga kuivaks patsutada. Et seened järgneval kuumtöötlemisel vintskeiks ei muutuks, peab hoolega vältima kõrget temperatuuri ning liiga pikka kuumutamist.

 

Kukeseened sisaldavad A-vitamiini. Kukeseeni on kerge tunda nende iseloomuliku kuju ja kõva kollase liha poolest, mis kergesti ei rikne. Vürtsilõhnane ja maitsev.

Metsaprahi eemaldamiseks on hea kasutada väikest laia otsaga pintslit kuid võid ka kasutada krobelise pinnaga riidest lappi või paberit. Seene jalad lõika ära, sest need on sitked. Loputa kiiresti, nõruta ja suuremad seened tükelda. Tarvitatakse peamiselt praetult, kupatamata, kastmeteks.

Kukeseeni säilitatakse õhukindlalt suletud purkides, ka praetult.

 

 

KASUTATUD KIRJANDUS

 

*Eesti elusloodus

 

*http://luup.postimees.ee/luup/98/16/teadus2.htm

 

*http://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_kukeseen

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.